Święto Niepodległości

Co to jest niepodległość?

   Święto Niepodległości obchodzone jest dla upamiętnienia dnia, w którym nasz kraj po 123 latach wrócił na mapę Europy.   

   Uroczysta akademia, zorganizowana z okazji tego święta, służy zaszczepieniu wśród uczniów poczucia dumy i tożsamości narodowej oraz pozwala zrozumieć i docenić wysiłki oraz ofiary ponoszone przez naszych przodków w imię wolności, którą cieszymy się dzisiaj. 

   Dla naszej społeczności uczniowskiej jest okazją do poznania historii, kultury i dziedzictwa swojego kraju. Poprzez różne aktywności, takie jak: ceremonia wprowadzenia sztandaru szkoły, odśpiewanie hymnu państwowego, szkolnego, pieśni patriotycznych oraz uroczysty apel i złożenie kwiatów przy pomniku żołnierzy, uczniowie zdobywają wiedzę na temat walki swojego narodu o niepodległość.

   Ponadto obchody Święta Niepodległości zachęcają dzieci i młodzież do aktywności obywatelskiej i kształtują poczucie odpowiedzialności za swój kraj, dlatego nasza społeczność każdego roku z niezwykłym zaangażowaniem bierze udział w tych wydarzeniach promujących jedność, szacunek i miłość do Ojczyzny. 

  Uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości, w tym roku szkolnym, odbyła się 10 listopada i była przygotowany przez klasę IV pod opieka pani Ewy Rosiak. 

   To niezapomniane wydarzenie, pełne patriotyzmu i pozytywnych emocji rozpoczęło się od uroczystego wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu narodowego oraz hymnu szkoły. Następnie głos zabrała pani dyrektor- Emilia Mikołajczyk, która przybliżyła zebranym historię walk o niepodległość naszego kraju, po czym oddała głos młodym aktorom, którzy włożyli wiele wysiłku w przygotowanie dwóch emocjonujących scen, podkreślających wagę tego wydarzenia.

  Pierwsza, przedstawiała rozmowę sióstr, rzucającą światło na bohaterską walkę Polaków o niepodległość. Druga rozgrywała się w klasie, gdzie uczniowie z zaangażowaniem i dużym przejęciem przygotowywali gazetkę tematyczną skupiającą się na ważnych aspektach historii Polski. Poruszane tematy dotyczyły m.in.: Józefa Piłsudskiego, hymnu narodowego i grobów poległych bohaterów. Poprzez ten portret uczniowie chcieli uczcić i upamiętnić tych, którzy oddali życie za wolność naszego kraju. 

     Dzieci uczestniczące w tych scenkach nie tylko zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie, ale także wykazały się zrozumieniem wydarzeń historycznych, które ukształtowały tożsamość naszego narodu. Ich zaangażowanie w poznawanie bogatej historii Polski jest godne pochwały i stanowi inspirację dla innych. Aby jeszcze bardziej rozbudzić patriotyzm wśród publiczności, utalentowani wokalnie uczniowie ze starszych klas, przygotowani pod opieka pani Agnieszki Brudnickiej, wykonali kilka pieśni patriotycznych. Utwory te poruszyły wszystkich obecnych i stworzyły atmosferę przepełnioną miłością do swojego narodu

 Na koniec uczniowie klasy IV zatańczyli poloneza- taniec niezwykle dostojny i mającym w Polsce ogromne znaczenie kulturowe. Ci młodzi ludzie z niezwykłym wdziękiem odtworzyli skomplikowane układy, które ćwiczyli pod opieką pani Iwony Łagodzińskiej. Poruszając się w rytm muzyki, zademonstrowali swoją koordynację i pracę zespołową. Występ był nie tylko urzekający wizualnie, ale także stanowił świadectwo ich pracy i zaangażowania w honorowanie tradycji swojego kraju. 

   Publiczność była zachwycona występem uczniów i nagrodziła ich wysiłki gromkimi brawami.

  Występ ten, był momentem dumy zarówno dla uczniów, jak i ich nauczycieli, którzy pracowali, aby przygotować ich do tego wyjątkowego wydarzenia.   

    Podsumowując, można jednoznacznie stwierdzić, że apel był wspaniałym przeżyciem, które pokazało zarówno talent, jak i patriotyzm uczniów naszej szkoły.

   Szczególne podziękowania, oprócz już wyżej wymienionych pedagogów, kierujemy do :

pana Edwarda Kaczmarka za pomoc w nagłośnieniu wydarzenia,

pani Ewy Rosiak za relację fotograficzną i umieszczenie informacji na stronach internetowych strony,

pani Haliny Szerwińskiej za przygotowanie gazetek tematycznych na korytarzach i pomoc w organizacji akademii,

pani Renaty Koperskiej za opiekę nad pocztem sztandarowym,

pani Ilony Supeł,  pani Adeli i  pana Radosława Paluszewskich za przygotowanie techniczne remizy strażackiej.

Rok szkolny
Autor
Ewa Rosiak

Dodaj komentarz