Biblioteka szkolna poleca

"Ignacy Łukasiewicz, Maria Konopnicka, Maria Grzegorzewska, Wanda Rutkiewicz, Józef Mackiewicz, Józef Wybicki oraz Romantyzm Polski patronują rokowi 2022. Sejm RP, podejmując uchwałę w tej sprawie, zdecydował o uhonorowaniu tych wybitnych postaci oraz epoki, która miała niepodważalny wpływ na kształtowanie polskiej tożsamości narodowej." 

 

,
patroni
,
śr., 02/02/2022

Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły przyłączyli się się do akcji społecznościowej #MuremZaPolskimMundurem, wspierającej żołnierzy oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji, którzy pełnią służbę na granicy polsko-białoruskiej. Do udziału w akcji zachęciła uczniów opiekunka biblioteki szkolnej. Kartkę w imieniu w/w wykonała uczennica klasy VII- Natalia Rosiak. Kartka z życzeniami została przekazana za pośrednictwem Poczty Polskiej do jednej z przygranicznych jednostek.

,
biblioteka
,
biblioteka 2
,
biblioteka 3
pt., 31/12/2021

                                             " Na przestrzeni 90 lat, około 200 Organiczników zmieniło oblicze Wielkopolski. Wśród nich znamienite miejsce zajmowała rodzina Mielżyńskich.                                                                                                                                        Przedstawiciele tego zacnego rodu angażowali się w działalność naukową, byli mecenasami sztuki, społecznikami oraz w właścicielami ziemskimi prowadzącymi wzorowe, nowoczesne gospodarstwa. Próbowali natchnąć myślą inne grupy społeczne. 

 Chcąc uhonorować znaczenie tego Rodu dla Kraju i Wielkopolski Sejmik Województwa Wielkopolskiego                           ustanowił  Rok 2021 rokiem Rodu Mielżyńskich."

                                                                                                    Wielkopolski Kurator Oświaty

W związku z powyższym w szkole została wykonana gazetka ścienna.

,
uihiu
czw., 13/05/2021
hf
,

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej  ustanowiony został na mocy ustawy z lutego 2004 roku. Data nie jest przypadkowa. Jest to dzień, pomiędzy dwoma Świętami Państwowymi, w którym Polakom towarzyszą refleksje patriotyczne. Wybór daty podkreśla także obchodzony w tym samym terminie Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
 

                               2 maja  to dzień, w którym szczególnie skupiamy się nad pochodzeniem i znaczeniem Polskiej Flagi Państwowej oraz barw i symboli narodowych. Data ta ma swoje podłoże historyczne. Właśnie tego dnia żołnierze polscy z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie, zdobywając miasto przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie w czasie II wojny światowej. Jeden z zapisów ustawy normującej nasze barwy narodowe z 7 lutego 1831 roku mówi, że pod tym znakiem „winni łączyć się Polacy”. Dlatego też 2 maja każdego roku nasza flaga nie tylko w Polsce, ale wszędzie tam gdzie są Polacy, jest symbolem łączącym i jednoczącym naszych rodaków, stanowiąc widoczny obraz naszej przynależności.

 

Święto Konstytucji  zostało ustanowione w 1919, przywrócono je po okresie PRL w 1990. 3 maja to oficjalne święto państwowe i dzień ustawowo wolny od pracy.  3 maja obchodzone jest także święto kościelne. W kościele katolickim w Polsce 3 maja to Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

                          Konstytucja 3 maja  została uchwalona w 1791 roku w celu uregulowania ustroju prawnego Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Przywódcy stronnictwa patriotycznego z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim wykorzystali zbliżające się święta wielkanocne do zwołania Sejmu, który przegłosował ustawę przy obecności zaledwie 1/3 posłów. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie spisana konstytucja. Ustawa zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, doprowadziła do politycznego zrównania mieszczan i szlachty oraz wprowadziła ochronę państwa nad chłopami, dzięki czemu miały zostać złagodzone nadużycia w pobieraniu pańszczyzny. Konstytucja wprowadziła także podział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.

żródło https://www.wojsko-polskie.pl

 

pt., 30/04/2021
kjh
,

"Gorzka czekolada. I inne opowiadania o ważnych sprawach"

Zbiór 15 znakomitych opowiadań dla dzieci w wieku 11-15 lat - o tym, co w życiu najważniejsze: o przyjaźni, szacunku, sprawiedliwości, odwadze, wolności, ale też optymizmie, życzliwości, pokojowym nastawieniu do świata..

"Gorzka czekolada, tom 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach"  to kolejny zbiór opowiadań dla nastolatków napisanych przez popularne autorki i autorów książek dla młodzieży.

Na drugi tom opowiadań o ważnych sprawach składa się 13 utworów. Poruszają one takie zagadnienia jak:  historie o miłości, rywalizacji, brawurze, braku akceptacji dla odmienności i o odpowiedzialności.

Autorzy poprzez realistyczne postaci i nie mniej życiowe, współczesne sytuacje przybliżają świat emocji, uczuć i wartości, w sposób przystępny., zrozumiały, atrakcyjny dla młodego czytelnika.

żródło: http://zycieipasje.net/   ,https://www.swiatksiazki.pl/

            

śr., 28/04/2021
jygyj
,

                                                            Na nadchodzące Święta Wielkanocne

                                                                     życzę naszym Czytelnikom

                                                                          zdrowia i radości.

                                                               Niech te Święta, inne niż zwykle

                                                         przyniosą nam pogodę ducha i nadzieję 

                                                                 na kolejne wspólne spotkania.

                                                                                            Halina Szerwińska

                                                       

  

śr., 31/03/2021

Dla wielu z nas wiosna to najpiękniejsza pora roku.  Wszystko wokół budzi się do życia i ładnieje.  Dni stają się dłuższe, bardziej słoneczne i cieplejsze.  Budzi się w nas ochota na długie spacery czy spotkania z rówieśnikami.         

Polscy poeci pięknie i trafnie ujęli w słowach obraz wiosny.

      Wiosna  Julian Tuwim

      Przyjście wiosny  Jan Brzechwa

     Już w powietrzu wiosnę słyszę  Julian Tuwim

     Mowa ptaków   Julian Tuwim

     Tęcza    Bolesław Leśmian

     Ogród   Maria Pawlikowska - Jasnorzewska

A Ty, czytelniku?  W którym wierszu odnajdziesz oblicze Twojej wiosny?

 

,
wiosna
śr., 24/03/2021
jhbjhbj
,

         "Poezja jednoczy, a nie dzieli. I póki ona istnieje ma sens język i rozmowa z drugim człowiekiem."

                                                                                                                                                 (Kamila Kampa)

                                                                                                          Nie wiem, co to poezja,

                                                                                                          nie wiem, po co i na co,

                                                                                                          wiem, że czasami ludzie

                                                                                                          czytają wiersze i płaczą.

                                                                                                                                        (Władysław Broniewski)

                    Corocznie 21 marca obchodzony jest  Światowy Dzień Poezji.   Święto zostało ustanowione jesienią 1999 roku przez UNESCO.  Jego celem jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.  Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu.

Zachęcam do czytania klasyków:  Jana Brzechwy, Juliana Tuwima,  Joanny Kulmowej,  Wandy Chotomskiej, Ewy Szelburg-Zarembiny,  Joanny Papuzińskiej, zaś starszym dzieciom i nastolatkom proponuję wiersze Wiesławy Szymborskiej, utwory z antologii prof. Grzegorza Leszczyńskiego  Po schodach wierszy, a także ze starszego wydawnictwa pod redakcją Wiktora Woroszylskiego  Nastolatki nie lubią wierszy. Utwory poetyckie dla dzieci w każdym wieku znajdziecie również w wydanej w 2017 r. kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom” w tomie  Wiersze współczesnych polskich poetów.

śr., 17/03/2021
,

                       3  marca  obchodzimy    Międzynarodowy Dzień Pisarzy.

 Został ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club - Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy.

PEN Club został założony w 1921 roku w Londynie przez angielską pisarkę i poetkę Catherine Amy Dawson Scott.

Jego celem jest upowszechnianie literatury, obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie.

Założycielem polskiego PEN Clubu był Stefan Żeromski, który sprawował funkcje pierwszego prezesa.                Podczas II wojny światowej w okupowanej Polsce stowarzyszenie zostało zawieszone aż do 1947 roku.

 Wiemy, że to ważna data dla wszystkich czytelników.  W tym dniu życzymy pisarzom i pisarkom wszystkiego najlepszego i dziękujemy, że tworzą coś tak pięknego jak książki . To dzięki nim mamy co robić w zimowe wieczory, beztroskie chwile wakacyjnego wypoczynku, czy kilka minut przed snem.

Z tej okazji została wykonana gazetka ścienna dla uczniów klas I - III upamiętniająca to święto. 

pon., 01/03/2021
,

               Choć dinozaury dawno już wyginęły to nie przestają fascynować ludzi.           

               Święto tych prehistorycznych stworzeń w Polsce obchodzimy 26 lutego.

Święto to można spędzić na wiele sposobów np. poczytać o ich zwyczajach i zachowaniach, obejrzeć kultowy film    pt. "Park Jurajski".     

Z filmików przedstawionych poniżej dowiecie się dużo ciekawych informacji na ich temat, a przede wszystkim ich nazw i tego jak wyglądały. 

 

,
,
śr., 24/02/2021