Co to jest netykieta?

Netykieta to zasady zachowania, które odpowiadają na pytanie: jak zachowywać się w internecie? Celem netykiety jest stworzenie dobrych ram dla działania danej społeczności internetowej oraz przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom jak: spamowanie, trollowanie, hejtowanie itp...

Podstawowe zasady netykiety.

  1. Szanuj innych i traktuj ludzi tak, jak chcesz aby traktowali Ciebie.
  2. Sprzeciw się hejtowi.
  3. Pisz po polsku. Ortografia, odmiana, zwroty grzecznościowe – działają w internecie tak samo jak w komunikatach analogowych. Netykieta wskazuje na prosty, grzeczny język dostosowany do odbiorców i miejsca, w którym piszesz.
  4. Nie trolluj. Trollowanie- to publikowanie zaczepnych treści wyłącznie po to, by wywołać reakcję. Nie rób tego: dyskutuj merytorycznie, elegancko i kulturalnie. Trzymaj się faktów.
  5. Szanuj prawo do własności w sieci. Jeśli publikujesz obrazek czy wypowiedź, podaj autora i źródło. Postępują zgodnie z netykietą i nigdy nie przywłaszczaj sobie cudzych treści: to nic innego jak kradzież. Nie pozwalaj też innym na wykorzystanie Twoich autorskich treści bez zezwolenia.
  6. Dbaj o prywatność swoją i innych. Nie publikuj wiadomości, które dostałeś przez prywatny kanał. Jeśli jest to konieczne, nigdy nie pokazuj innym adresu, nazwiska ani żadnych danych nadawcy. Uważaj też na swoje dane: nie umieszczaj w sieci zdjęć dokumentów czy umów. 
  7. Respektuj zasady grupy. Pamiętaj, że jesteś na forum Szkoły Podstawowej w Bierzwiennej Długiej.
  8. Postuj odpowiedzialnie. Zastanów się dwa razy, zanim coś opublikujesz. Czy ta treść nadawałaby się, by pokazać ją znajomym? Czy jej treść nie byłaby zbyt głupia lub wstydliwa? Czy Twoja społeczność ma ochotę to czytać/ oglądać? Unikaj offtopów (off-topic, OF – dygresja), czyli publikowania wiadomości niezwiązanych z tematem w ściśle tematycznych grupach czy na forach.
  9. Uważaj z ironią i sarkazmem. W komunikacji bezpośredniej mimika, wzrok i gesty mają dużo większe znaczenie dla całości wypowiedzi niż sama jej treść. Pamiętaj, że tekst pisany rządzi się innymi prawami niż mówiony. Ironia, sarkazm, specyficzny ton wypowiedzi – tu bardzo łatwo o nieporozumienia. Jeśli chcesz, żeby wypowiedź była zgodna z zasadami netykiety i prawidłowo odebrana, pomyśl, jak na poziomie słów oddałbyś mrugnięcie okiem czy ironiczny uśmiech.
  10. Tutaj znajdziesz zasady pozytywnego internauty. 

Jeśli masz wątpliwości zapytaj administratora forum. Jeśli masz problem, poproś go o pomoc. Link do wiadomości prywatnej jest pod tym postem. 

Administratorem forum jest Rafał Marcinkowski.

Ostatnio Dodane Tematy na Forum