Wielkopolski Rok Władysława hrabiego Zamoyskiego

Wielkopolski Rok Władysława hrabiego Zamoyskiego

   W trakcie obchodów powitania Wiosny, w klasach IV-VIII, uczniowie mieli okazję bliżej poznać życiorys i dokonania Władysława hrabiego Zamoyskiego - postaci, która z pewnością zasługuje na uwagę i szacunek . Człowiek ten działał  głównie w okolicach Kórnika, gdzie był rzecznikiem polskości i przeciwnikiem germanizacji. Założył Bank Ziemski w Poznaniu, co miało istotny wpływ na rozwój gospodarczy regionu. Wspierał również Szkołę Domowej Pracy Kobiet, dbając o edukację i ich rozwój w społeczeństwie.

    Jego determinacja w walce o ochronę polskości i kultury narodowej oraz przyrody sprawiła, że został wybrany na Patrona Roku w naszym województwie. Należy też zapamiętać, że to właśnie hrabia Zamoyski z myślą o ratowaniu lasów tatrzańskich, nabył dobra zakopiańskie, czyli znaczną część dzisiejszych Tatr Polskich. W sądzie międzynarodowym w Grazu uzyskał w 1902 roku wyrok przekazujący okolice Morskiego Oka z Królestwa Węgierskiego do Galicji i kończący spór o te ziemie.

   Podczas spotkania z uczniami, pani Halina Szerwińska i pani Ewa Rosiak, przekazały zebranym wiele ciekawostek na temat życia i działalności Władysława hrabiego Zamoyskiego. 

   Z tej też okazji, w budynkach szkoły, zostały przygotowane gazetki tematyczne, które przez cały rok będą przybliżyły naszym wychowankom postać tego wyjątkowego człowieka.

  Władysław hrabia Zamoyski to jedna z takich postaci, której działalność i determinacja zasługują na podziw i naśladowanie. Jego przykład może być inspiracją dla młodych ludzi, dając im wzór do naśladowania w walce o dobro wspólne i ochronę polskości.

Rok szkolny
Autor
Ewa Rosiak

Dodaj komentarz