77. rocznica powstania w getcie warszawskim.

77. ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

Żółty żonkil to symbol pamięci, szacunku i nadziei. Stał się symbolem rocznicy powstania w getcie warszawskim.

Dlaczego żółty żonkil? Otóż Marek Edelman, kardiolog i jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim, co roku dostawał właśnie takie kwiaty przesyłką pocztową od adresata, którego tożsamości nie udało się ustalić. I z tymi kwiatami szedł pod Pomnik Bohaterów Getta.

W kolejną rocznicę wybuchu powstania warto poznać jego historię.

Niemcy utworzyli warszawskie getto 2 października 1940 roku. Było to największe getto w Europie. W kwietniu 1941 roku za 3 metrowym murem znalazło się ok. 450 tysięcy Żydów. Jego mieszkańcy na co dzień walczyli ze śmiercią. Największym zabójcą, obok regularnych niemieckich akcji eksterminacyjnych, był głód. Oprócz tego ludność zmagała się z brakiem możliwości pracy zarobkowej, brakiem opału, leków, odzieży oraz z celowo utrzymywanym przez okupanta katastrofalnym stanem sanitarnym getta.

Jak doszło do wybuchu powstania w warszawskim getcie?

22 lipca 1942 Niemcy rozpoczęli wywózki jego mieszkańców do obozu zagłady w Treblince w ramach tzw. akcji ,,Reinhard", której celem była fizyczna likwidacja ludności żydowskiej. Jej częścią była akcja likwidacji getta warszawskiego.

Gdy 19 kwietnia 1943 r. oddziały SS wkroczyły do getta, by je ostatecznie zlikwidować , żydowscy bojownicy  rozpoczęli walkę. Powstańcy nie mieli żadnych szans na zwycięstwo, woleli zginąć z bronią w ręku , z podniesionym czołem. Niemcy ściągnęli posiłki , stopniowo zdobywali i wypalali miotaczami ognia poszczególne budynki. Niemal wszyscy Żydzi zostali zamordowani, przeżyli jedynie nieliczni, jak ostatni dowódca powstania Marek Edelman. Symbolem zdławienia zrywu stało się wysadzenie 16 maja 1943 roku Wielkiej Synagogi. Teren getta Niemcy zrównali z ziemią.

Rok szkolny
Autor
Emilia Mikołajczyk

Dodaj komentarz