ŻÓŁTE ŻONKILE w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

ŻÓŁTE ŻONKILE

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.  

Dlaczego żonkile? 

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. 

- Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę "I była miłość w getcie". 

Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość - niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych. 

 Uczniowie klasy IV i V oraz jedna uczennica z klasy VI. na lekcji techniki przyłączyli się do wyżej opisanej akcji, wykonując zgodnie z instrukcją żółte żonkile.
Przed przystąpieniem do pracy zapoznali się z ideą akcji.

Lista uczniów  , którzy przesłali zdjęcia żonkili :

Zuzanna Lewandowska  kl. IV,

Małgorzata Kubiak kl. VI,

 Magdalena Kubiak kl. V,

Bartosz Kubiak kl. IV,

Łucja Lewandowska kl. V,

Krzysztof Pietrzak kl. V,

Kacper Michalak kl. V, 

Arkadiusz Pietrzak kl. V

Mikołaj Duszyński kl. V

Roman Przepiórski kl. V

Bardzo Wam dziękuję!

 

 

Rok szkolny
Autor
Renata Koperska

Dodaj komentarz