Uroczystości Pogrzebowe Nieznanego Żołnierza

Uroczystości pogrzebowe

       Uroczystości Pogrzebowe Nieznanego Żołnierza  

      14 listopada 2023 roku nasza szkolna społeczność miała zaszczyt uczestniczyć w poruszających Uroczystościach Pogrzebowych Nieznanego Żołnierza z okresu II wojny światowej. 

     To wyjątkowe wydarzenie, które odbyło się w Bierzwiennej Długiej, stało się okazją do oddania hołdu tym, którzy poświęcili swoje życie za naszą wolność. Żołnierz ten został ekshumowany przez Pracownię Badań Historycznych i Archeologicznych ,, Pomost”( organizację zaangażowaną w odnajdywanie i godne pochowanie bohaterów wojennych na zlecenie Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu) na terenie wsi Luboniek, w lipcu 2022r.

     Nasza szkoła, wraz z pocztem sztandarowym, reprezentowała młode pokolenie, które pamięta i szanuje historię naszego narodu.

   Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pod wezwaniem Świętego Dominika w Bierzwiennej Długiej. Był to czas refleksji i modlitwy za duszę tego żołnierza oraz wszystkich innych, którzy oddali życie w walce o wolność Polski. Emocje towarzyszące tej chwili były wyrazem głębokiego szacunku i wdzięczności za ofiarę życia tego człowieka.

     Następnie odbyła się ceremonia pogrzebowa na Cmentarzu Parafialnym w Bierzwiennej Długiej. Uroczystość ta, pod patronatem burmistrza Kłodawy i Instytutu Pamięci Narodowej, jest świadectwem tego, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o historii i bohaterach. 

    Nasi uczniowie, nauczyciele oraz rodzice, wspólnie uczestnicząc w tych wydarzeniach, dali wyraz swojej wspólnoty i szacunku do historii. Takie momenty są nie tylko lekcją historii, ale też ważnym elementem kształtowania świadomości młodego pokolenia.

    Jesteśmy dumni, że mogliśmy być częścią tego ważnego wydarzenia, przekazując naszym uczniom wartości takie jak pamięć, szacunek i wdzięczność. To ważne, aby pamięć o bohaterach pozostała żywa w sercach i umysłach kolejnych pokoleń.

Zdjęcia:  p. Halina Junkiert, p.  Marta  Kubiak, p. Emilia  Mikołajczyk, p. P. Stegienta.

Rok szkolny
Autor
Ewa Rosiak

Dodaj komentarz