Święto Patrona Szkoły
Rysin Kolonia, 30 kwietnia 2026 r.
SPRAWOZDANIE
z uroczystości z okazji Święta Patrona Szkoły
30 kwietnia 2026 roku, w Szkole Podstawowej im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Bierzwiennej Długiej, odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Patrona Szkoły. Na uroczystość licznie przybyli uczniowie wszystkich klas, ich rodzice oraz grono pedagogiczne. Wspólna obecność w tym dniu nadała wydarzeniu podniosły charakter.
Obchody Święta Patrona rozpoczęły się od uroczystego złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przy pomniku Armii Poznań, znajdującego się na terenie szkoły w Bierzwiennej Długiej. W imieniu całej społeczności uczniowskiej kwiaty złożyli przedstawiciele klas czwartej i piątej pod opieką pani Ewy Rosiak, opiekunki Samorządu Uczniowskiego. Ten gest, był wyrazem pamięci i hołdu złożonego Żołnierzom, którzy walczyli w obronie Ojczyzny, we wrześniu 1939 roku.
Następnie wszyscy uczniowie zgromadzili się (w budynku szkoły w Rysinach Kolonii) na uroczystym apelu, podczas którego zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, poświęcony postaci generała dywizji Tadeusza Kutrzeby, jednego z najwybitniejszych polskich dowódców okresu II wojny światowej. Na początku spotkania głos zabrała pani dyrektor, Emilia Mikołajczyk, która powitała zebranych oraz wprowadziła przybyłych w tematykę związaną z historią nadania imienia naszej szkole. Centralnym elementem programu artystycznego była inscenizacja opowiadająca o wydarzeniach z życia Patrona, jego służbie wojskowej, bohaterstwie i nieocenionym wkładzie w obronę naszej Ojczyzny podczas Bitwy nad Bzurą.
Uczniowie wykazali się wyjątkowym zaangażowaniem i starannością w przygotowaniu swojego występu. Z dużą swobodą i wyrazistością recytowali teksty, śpiewali pieśni patriotyczne oraz z powagą uczestniczyli w kolejnych częściach uroczystości. Wzruszające chwile refleksji nad historią narodu przeplatały się z momentami dumy z noszenia imienia tak zasłużonego żołnierza i patrioty. Widać było, że młodzi wykonawcy doskonale rozumieją znaczenie tego święta i czują się z nim prawdziwie związani.
Całość akademii przygotowała pani Agnieszka Brudnicka, której trud, pomysłowość i wielkie serce włożone w organizację uroczystości zasługują na szczególne uznanie. Dzięki jej zaangażowaniu wydarzenie nabrało prawdziwie uroczystego charakteru, a montaż słowno-muzyczny poruszył serca wszystkich zebranych. Dziękujemy również panu Edwardowi Kaczmarkowi za nagłośnienie uroczystości.
Serdeczne podziękowania kierujemy do Rodziców, którzy zadbali o to, by dzieci przybyły na uroczystość odpowiednio ubrane, a w szczególności przygotowali stroje do inscenizacji przybliżającej losy i dokonania Patrona szkoły. Starania rodziców przyczyniły się do podniesienia rangi całego przedstawienia i sprawiły, że inscenizacja zyskała autentyczny, historyczny wyraz.
Uroczystość zakończyła się w atmosferze wzruszenia i wzajemnej wspólnoty. Była przypomnieniem, że jako szkolna społeczność pamiętamy o bohaterach, którzy oddali siły i życie w obronie wolnej Polski, i że jesteśmy dumni z noszenia imienia generała Tadeusza Kutrzeby.
Fotorelacja: Ewa Rosiak