Święto Patrona Szkoły

Święto Patrona Szkoły

     Kwiecień to miesiąc, w którym społeczność Szkoły Podstawowej w Bierzwiennej Długiej obchodzi Święto Patrona Szkoły.

       To ważny dzień, w którym przypominamy sylwetkę generała Tadeusza Kutrzeby. Staramy się wtedy chwalić jego życiorysem i dokonaniami.

       Chcemy, aby uczniowie naszej szkoły posiadali cechy, które możemy przypisać naszemu Patronowi – pragnienie wiedzy, patriotyzm, męstwo i niezłomnością w działaniu.

   To przymioty, które nasz Patron wykształcił w sobie w dużej mierze dzięki gruntownemu wykształceniu, odebranemu w kolejnych szkołach ukończonych z tytułem „Prymusa” oraz sumienności z jaką wypełniał powierzone mu obowiązki.

      29 kwietnia cała społeczność uczniowska, nauczyciele i rodzice wzięli udział w uroczystym apelu przygotowanym przez uczniów klasy VII i VI pod kierunkiem pani Agnieszki Brudnickiej, która to w ramach projektu edukacyjnego stworzyła wraz z uczniami niesamowite widowisko historyczne i ożywiła miniony czas za sprawą poezji, muzyki i tańca.

      Już o godzinie 8:20 wszyscy zgromadzili się w wyznaczonym miejscu  i  w skupieniu czekali na rozpoczęcie uroczystości.

 

    Po kilku minutach nastąpiło wprowadzenie sztandaru szkoły oraz odśpiewanie hymnu państwowego oraz( po raz pierwszy na forum szkoły, przez wszystkich zebranych) Hymnu szkoły, do którego słowa napisała w tamtym roku szkolnym pani Agnieszka Brudnicka.

   Następnie prowadzący uroczystość, Wiktoria Sieradzka i Szymon Ignaczak, przybliżyli zebranym sylwetkę generała Tadeusza Kutrzeby i jego znaczącą rolę w pierwszych dniach wojny. Mówili o żołnierzach, ich dowódcach, walce z okupantem, ale też o zwykłych cywilach…dzieciach, matkach i żonach, które również musiały zmierzyć się z okropieństwami wojny.

       Informacje o generale przeplatane były niezwykle poruszającymi utworami poetyckimi w wykonaniu: Natalii Rosiak,  Łucji Mierzejewskiej, Bartosza Kubiaka i Mikołaja Duszyńskiego

i chwytającymi za serce pieśniami patriotycznymi. Utwory te symbolizowały jedność i wyjątkowość wydarzeń, wskrzeszały jednocześnie pamięć o bohaterach i budziły w zebranych dumę z historii, której częścią jest nasz Patron.

    Niesamowite głosy Zuzanny Lewandowskiej, Mai Niewiadomskiej i Marty Gostkowskiej wybrzmiewały pięknie na tle chóru dziewcząt i chłopców z naszej szkoły.  Utwory „ Nie zobaczysz matko syna”, „ Hej , chłopcy ” czy „Biały krzyż” wprawiły zebranych w zadumę i sprawiły, że wszyscy poczuli się częścią przedstawienia.

     Należy zwrócić również uwagę na scenki, które rozgrywały się w czasie przedstawienia. Zaskoczenie , przerażenie  i walkę o wolną Polskę mieszkańców Warszawy znakomicie odegrali: Łucja Mierzejewska, Zuzanna Sędziak, Martyna Wojciechowska, Magdalena Kubiak, Nikola Górska, Małgorzata Kubiak, Marika Przybyłowska i Krystian Jankowski.

    Brawurowe sceny obrony kraju w wykonaniu żołnierzy, których zagrali: Kacper Michalak, Mikołaj Duszyński, Kacper Rakowski i Szymon Bielasiak na długo zapadną w pamięci zwłaszcza chłopców z klas młodszych z podziwem oglądających swoich kolegów w mundurach.

     Po akademii rozstrzygnięto  konkurs zorganizowany w ramach Święta Patrona  Szkoły. Był on podzielony na dwie kategorie wiekowe: uczniów klas "O"-III i IV-VIII i dotyczył życia i dokonań generała Tadeusza Kutrzeby.

   Nagrody ufundowane przez Radę Rodziców trafiły do  z  Kacpra Matusiaka i Zuzanny Lewandowskiej, którym serdecznie  gratulujemy. Pozostali  uczniowie otrzymali od Rady Rodziców słodką niespodziankę.

   Specjalnie na obchodzone święto również  Rada Rodziców ufundowała baner  z podobizną Patrona, za co serdecznie dziękujemy.

 

        Jeszcze raz dziękujemy Wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia Święta Naszej Szkoły!

 

Zdjęcia, relacja na stronie  i redakcja okolicznościowej gazetki- Ewa Rosiak

 

Rok szkolny
Autor
Ewa Rosiak

Dodaj komentarz