Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Konstytucja 3 Maja

Vivat Konstytucja!

Vivat Król!

Vivat Wszystkie Stany!

 

 

3 maja – cóż to za data?

Dla setek młodych ludzi żyjących w zawrotnym tempie narzucanym przez współczesność to jedna z nic nie znaczących rocznic i uroczystości. NIE MOŻE TAK BYĆ, bo naród, który nie zna własnej przeszłości, nie tworzy przyszłości i ...UMIERA!!!

Dlatego starsi koledzy (z kl.7) wyjaśnili młodszym, którzy jeszcze nie znają tak dobrze historii Polski, czym jest konstytucja, kto, kiedy i po co ją uchwalił; co znaczą słowa: naród i ojczyzna; jaka jest cena wolności.

Młodzież zainscenizowała lekcję historii z fragmentami obrad Sejmu Czteroletniego (przewodniczył Kacper Rakowski). Król Stanisław August Poniatowski (Miłosz Szpringier) złożył przysięgę uchwalającą konstytucję, co w istocie miało miejsce 3 Maja 1791. I o tej "jutrzence swobody" ("Witaj, majowa jutrzenko").pięknie zaśpiewała Marta Gostkowska.

Lekcja historii zmieniała się w lekcję polskiego, na której uczniowie uczyli, że

"Bez tej miłości można żyć,

mieć srece małe jak orzeszek (...)

Można nie kochać cię i żyć,

ale nie można owocować."

że Polska jest wszędzie:

"(...) w każdym wiernym sercu Polaka (...),

w szumie gołębi na starym rynku,

w książce poety i na budowie,

w codziennej pracy, w życzliwym słowie.(...)".

Potwierdziła to słowami piosenki Gabrysia Kromulska z kl.2, a jej koleżanka – Ola Kubiak zaśpiewała o naszej Ojczyźnie "we krwi skąpanej" podkreślając ogromną cenę dzisiejszej wolności.

Kończąc obrady i rocznicowe spotkanie prowadzący jeszcze raz podkreślił wagę uchwalenia Konstytucji 3 Maja i przypomniał nasze hasła narodowe: BÓG, HONOR, OJCZYZNA.

Po zakończeniu uroczystości wszyscy złożyli hołd poległym obrońcom Ojczyzny.

 

 

Szczególne podziękowania i wyrazy uznania należą się uczniom kl.7, którzy tego dnia wystąpili w dwóch widowiskach: z okazji Dnia Patrona i rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Podziękowania należą się też uczniom kl.8 i kl.6, którzy po zakończonych uroczystościach zdjęli marynarki (panowie), zakasali rękawy białych koszul i bluzek (panowie i panie) i posprzątali remizę.

Na pochwałę i podziękowania zasłużyli też uczniowie (jak Ola i Wiktor Błażejewscy, Olek Mikołajczyk), którzy wraz z rodzicami w swoim czasie wolnym przyjechali specjalnie uczcić poległych za Ojczyznę zapalając im symboliczne światełko pod pomnikiem na terenie szkoły i na cmentarzu.

 

  • Scenariusz uroczystości i przygotowanie uczniów: p. I. Łagodzińska.

  • Dekoracje: p. H. Szerwińska.

  • Zdjęcia, relacja na stronie i wszelka pomoc: p. R. Banasiak.

     

     

 

Rok szkolny
Autor
Renata Banasiak

Dodaj komentarz