Jak bezpiecznie wypoczywać i bawić się nad wodą

Bezpieczeństwo nad wodą

Początek lata i piękna pogoda zachęca nas do wypoczynku nad wodą - morzem,  jeziorem, rzeką czy stawem. Aby czuć się bezpiecznie nad wodą, ważne jest by zachowywać się rozsądnie i odpowiedzialnie. Nie wolno bagatelizować ryzyka jakie niesie kąpiel i zabawa w wodzie.

Człowiek tonie w ciszy w ciągu kilkudziesięciu sekund. To jest powód tak wielu tragicznych utonięć i wypadków.

Oto podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą:

 1. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich.
 2. NIGDY nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Skrajnie niebezpieczne są skoki na głowę. Mogą doprowadzić do śmierci lub kalectwa.
 3. Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem ochlap wodą klatkę piersiową, szyję, krocze i nogi, pozwoli to uniknąć wstrząsu termicznego.
 4. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam gdzie jest ratownik WOPR. 
 5. Przestrzegaj regulamin kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika,
 6. Nigdy nie pływaj po alkoholu ani tym bardziej innych używkach. Niebezpieczne może też być pływanie na czczo i bezpośrednio po posiłku.
 7. Unikaj kąpieli w miejscach niestrzeżonych. Nie pływaj w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana.
 8. Nie pływaj w czasie złych warunków atmosferycznych – w czasie burzy, mgły (gdy widoczności spada poniżej 50 m) i w czasie porywistego wiatru. Po zmroku nie wypływaj daleko od brzegu.
 9. Optymalna temperatura wody to 22-25 stopni. Nie pływaj w temperaturze poniżej 14 stopni.
 10. Pływaj w miejscach, które dobrze znasz. Nie pływaj tam gdzie jest dużo wodorostów, zaplątanie się w nie może być bardzo niebezpieczne. Unikaj akwenów, w których występują silne prądy i zawirowania wody.
 11. Pamiętaj, że zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twojego poziomu umiejętności pływackich. Nie baw się nigdy w podtapianie, staraj się, żeby zabawa nie doprowadzała do niebezpiecznych zachowań (agresja, rywalizacja, brutalność).
 12. Pamiętaj, że materace dmuchane, kółka, rękawki  i inne zabawki służą do zabaw przy brzegu i nie są sprzętem ratunkowym.
 13. Na łódce, kajaku, motorówce używaj kamizelki ratunkowej.
 14. Jeśli nie chcesz się przeziębić to po skończonej kąpieli przebierz się w suche ubranie, nie przebywaj w mokrych rzeczach na wietrze - możesz doprowadzić do znacznego oziębienia organizmu.

 Woda to cichy zabójca, miej tego świadomość, nawet jak doskonale pływasz. Rozglądaj się, obserwuj, co się wokół Ciebie dzieje.

Pamiętaj o numerach alarmowych: WOPR – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe to:
Dla telefonów komórkowych: 601 100 100
Dla telefonów stacjonarnych: 0 601 100 100

Nie wolno samodzielnie, bez wsparcia podejmować akcji ratowniczych w wodzie. Jest to śmiertelne niebezpieczeństwo - w wodzie to tonący jest zawsze silniejszy.

Dzieci nad wodą – o tym warto pamiętać!

Gdy wybierasz się z maluchami na popularną plażę, załóż im koniecznie opaski z numerem telefonu. W zabawie niechcący mogą się zbyt oddalić od Ciebie, a w tłumie łatwo stracą orientację. Nigdy nie puszczaj ich samych do wody. Wchodź z nimi. Dziecko może się utopić i na płyciźnie, wystarczy, że zachłyśnie się wodą, np. gdy zaleje je przybrzeżna fala. Zwracaj uwagę na znaki bezpieczeństwa nad wodą!

Rok szkolny
Autor
Rafał Marcinkowski

Dodaj komentarz