Cześć i chwała Bohaterom Powstania Styczniowego

Powstanie Styczniowe

        Pieśń 1863

Chcecie, bym wam zaśpiewał,

 Nutą serca rozgrzewał,

Pilno na to zważajcie,

Co wam powiem, słuchajcie…

       W naszej małej Ojczyźnie znajdują się między innymi takie miejscowości jak: Bierzwienna Długa, Ciepliny, Nowiny Brdowskie czy Brdów - są to miejsca pamięci o walkach Powstania Styczniowego. To właśnie tu, żołnierze i cywile, walczyli i ginęli za nasz kraj. Tu też spoczywają.

      Pamiętając o tym, społeczność uczniowska naszej Szkoły, odwiedza te miejsca regularnie oraz podtrzymuje pamięć o Bohaterach, którzy nie bali się walczyć o Wolność Narodu z okrzykiem na ustach:  Jeszcze Polska nie zginęła!  #SzkołaPamięta .

       Dzisiaj również nie zabrakło nas w miejscu szczególnym. Miejscu, o którym mówimy uczniom już najmłodszych klas i które odwiedzamy bardzo często, a znajduje się ono na Cmentarzu Parafii pw. św. Dominika w Bierzwiennej Długiej .

        Jest to pomnik nagrobny Powstańców Styczniowych.

       To tu, w 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, zebraliśmy się, by oddać cześć Powstańcom poległym za Wolność naszej Ojczyzny.

       O godzinie 9.30 przedstawiciele nauczycieli, uczniów, harcerzy i rodziców, zebrali się przy pomniku, po czym złożyli kwiaty, zapalili znicze oraz minutą ciszy uczcili poległych.

        Następnie głos zabrała pani dyrektor Emilia Mikołajczyk, która przypomniała zebranym przyczyny, przebieg i skutki Powstania oraz odczytała fragment książki przekazanej w tym roku naszej Szkole przez panią Anetę Niestrawską- Wojewodę Wielkopolskiego- pt.,, Polsce wolność wróć! Groby wojenne z okresu powstania styczniowego w Wielkopolsce”, w której znajdują się następujące informacje dotyczące powstańczego pomnika na cmentarzu w Bierzwiennej Długiej:

    Pomnik nagrobny w obecnym kształcie został wybudowany w 1995r. Dziś nie możemy jednoznacznie potwierdzić, czy został wystawiony na mogile powstańczej z 1863r. Na pomniku umieszczono dwie tablice pamiątkowe oraz figurkę orła w koronie zrywającego łańcuchy, który symbolizuje Polskę odradzająca się do niepodległości w efekcie powstania.

        W grobie mają spoczywać powstańcy zmarli w Witowie ( ob. część wsi Rysiny gm. Kłodawa, pow. kolski) z ran odniesionych w bitwie z Rosjanami pod położonym niedaleko Brdowem 29 kwietnia 1863r.

Dzierzbicki Julian- urodzony ok. 1844r., z Warszawy;

Kessler Zygmunt Edward - urodzony 20 października 1841r. w Warszawie,(…) zmarł w Kęcerzynie(gm. Kłodawa, pow. kolski);

Wesołowski Adam Aleksander- urodzony ok. 1801r. w Kociszewie, pow. włocławski (…).

        W księdze zgonów miejscowej parafii znajduje się również wpis o 8 nieznanych powstańcach w wieku ok. 26 lat ( w tym kowal z Łęczycy), których miejsce pochówku nie zostało określone. Oprócz nich są jeszcze inne zapisy dotyczące młodych mężczyzn, zmarłych w początkach maja, często o nieznanym miejscu pochodzenia.

     Ze względu na brak danych źródłowych nie można jednak jednoznacznie przypisać ich do listy poległych w powstaniu(…).

      Dziękujemy wszystkich, którzy dzisiaj razem z nami byli obecni przy pomniku Powstańców Styczniowych i uczcili ich pamięć.

                                                                              „Cześć tym, со umią z ludem walczyć społem!

                                                                                 Im Naród cały powie kiedyś: cześć!”                                                                                                                                                            Włodzimierz Wolski

Rok szkolny
Autor
Ewa Rosiak

Dodaj komentarz