Co to jest niepodległość?

Co to jest niepodległość?

   CO TO JEST NIEPODLEGŁOŚĆ ?

    Tym pytaniem rozpoczęły się w naszej szkole obchody 104. rocznicy odzyskania NIEPODLEGŁOŚCI przez Polskę.

    W niezwykle wzruszającym montażu słowno-muzycznym, przygotowanym przez panią Bogusławę Janikowską, odpowiedzieli na to pytanie  jej wychowankowie, uczniowie klasy III oraz zaproszeni do współpracy uczniowie klasy V. 

Przedstawili oni historię Polski od momentu rozbiorów poprzez powstania narodowe, aż do końca I wojny światowej.

   Uczynili to w sposób niezwykle wzruszający i realistyczny. Razem z nimi cała społeczność uczniowska przeżywała kolejne etapy zmagań o wolną Ojczyznę. Cieszyła się sukcesami i wzruszała poświęceniem walczących.

   W zadumie zatrzymywała się nad porażkami walczących i w pieśniach patriotycznych zagrzewała do podejmowania starań o niepodległą Polskę.

    Uczniowie oraz zgromadzeni goście z uwagą śledzili każde słowo oraz każdy gest wykonany przez młodych aktorów, którzy w niezwykłym skupieniu oddawali emocje towarzyszące spektaklowi.

  Na zakończenie inscenizacji wystąpiła pani reżyser – Bogusława Janikowska - która w niezwykle obrazowy sposób streściła występ oraz zachęciła wszystkich zebranych do wykonania hymnu narodowego ( #SzkołaDoHymnu )tak, jak to było kiedyś… bez podkładu muzycznego i nagłośnienia..., ale z głębi serc tych wszystkich, którzy wierzyli i wierzą w wielkość i niepodległość naszej Ojczyzny.  

 W trakcie uroczystości głos zabrała pani dyrektor, Emilia Mikołajczyk, która jako nauczyciel historii wygłosiła prelekcję na temat losów naszego państwa w czasie 123 lat niewoli oraz skierowała słowa swojego uznania dla wszystkich młodych aktorów, którzy z takim zaangażowaniem i sercem włączyli się w obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 Podziękowała również wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania akademii m.in.: Bogusławie Janikowskiej ( przygotowanie klas do apelu), pani Ewie Rosiak (dekoracje, zdjęcia, opis na stronie internetowej szkoły i FB), pani Renacie Koperskiej(opieka nad pocztem sztandarowym), panu Edwardowi Kaczmarkowi(oprawa dźwiękowa)oraz pani Ilonie Supeł i Wiesławie  Szwarc Bierzgalskiej za pomoc w przygotowaniu sali.

 

 

Rok szkolny
Autor
Ewa Rosiak

Dodaj komentarz