Andrzejki

Andrzejki 2020 zbliżają się wielkimi krokami. Coroczny wieczór wróżb, którego tradycja w Polsce sięga kilkuset lat, to jedna z ostatnich okazji do zabawy przed nastaniem okresu adwentu.

Andrzejki są nieoficjalnym świętem, które każdego roku wypada w tym samym dniu w wigilię przed dniem św. Andrzeja. W 2020 roku Andrzejki będziemy obchodzić w nocy z niedzieli na poniedziałek (z 29 na 30 listopada). Tradycja Andrzejek sięga w Polsce co najmniej XVI w. Pierwotnie wróżby o charakterze matrymonialnym traktowano poważnie. Wskazywały na to, czy młode kobiety mogą liczyć na szybkie zamążpójście i szczęście w związku. Dzisiaj są elementem zabawy, w której uczestniczą przede wszystkim młodzi ludzie.

Zabawa andrzejkowa nie może się obyć bez wróżb polegających na laniu wosku przez dziurkę od klucza do zimnej wody. Kształt, który powstaje w misie z wodą z zastygłej masy, ma zdradzać cechy przyszłego partnera lub partnerki. Np. kształt góry wskazuje na to, że partner (partnerka) będzie wyniosły i niedostępny, z kolei kształt przypominający psa wskazuje na to, że partner (partnerka) będzie świetnym przyjacielem.

Inną popularną zabawą andrzejkową jest tzw. wyścig butów. Uczestnicy zabawy na przemian przykładają swoje buty od ściany, kierując się w stronę drzwi. Osoba, której but pierwszy zetknie się z drzwiami może liczyć na to, że jako pierwsza stanie na ślubnym kobiercu.

Część zabaw ma wskazać tożsamość przyszłego partnera, czy partnerki. Wszystkie dziewczyny i chłopcy biorący udział w andrzejkowych wróżbach obierają jak najdłuższą skórkę od jabłka, a następnie rzucają ją za siebie. Litera, jaką przypomina obierek jabłka, wskazuje na pierwszą literę nazwiska przyszłego narzeczonego lub narzeczonej. Popularną wróżbą jest również wypisywanie imion potencjalnych mężów (żon) na karteczkach. Następnie panny (kawalerowie) podchodzą do wymieszanych karteczek i przekłuwają jedną z nich. Wylosowane imię będzie należeć do przyszłego męża (żony).

Nasza szkoła jest instytucją otwartą na wszelkiego rodzaju innowacje, ale stara się podtrzymywać również rodzime tradycje, do których należą Andrzejki. Tegoroczne świętowanie było jednak inne niż w latach ubiegłych. Nie było wspólnej andrzejkowej dyskoteki i wspólnych wróżb. Mimo wszelkich niedogodności związanych z panującą nadal pandemią, wychowawcy klas starali się zainicjować inne rozwiązania kultywowania zwyczaju andrzejkowego. Uczniowie klasy II, III i IV pod kierunkiem pani Renaty Koperskiej, pani Anny Andrzejczak i pani Doroty Lewandowskiej wykazali się ogromną kreatywnością w zakresie scenografii oraz wróżb.

Rok szkolny
Autor
Dorota Lewandowska

Dodaj komentarz