11 listopada NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Element strony
Źródło: https://e-wyszogrod.pl/artykul/11-listopada--narodowe/103843

11 listopada

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

KL. I -III

Co to jest niepodległość?  - piosenka dla dzieci

https://www.youtube.com/watch?v=-mI645aCTgo

 KL. IV - VIII 

Krótka lekcja historii

Historia niepodległości Polski - zobacz animację https://www.youtube.com/watch?v=Z4GdAYXfTGA.

Ponad 200 lat temu nasz kraj wzięły sobie sąsiednie kraje (Rosja, Prusy i Austria) – podzieliły Polskę między siebie, zniknęła z mapy. Jako państwo przestała wtedy istnieć na 123 lata. Stało się tak, ponieważ Polska wtedy była osłabiona wojnami i najazdami, a sąsiadów miała silnych i coraz większe wpływy w Polsce miała Rosja.

Jednak przez ten czas rozbiorów na terenach polskich nadal mieszkali Polacy. Życie ich było bardzo trudne, bo nie mogli sami decydować o swoim losie, nie uczyli się w szkołach języka polskiego i kazano im mówić w innych językach. Nie mieli też swojego króla ani prezydenta. Polacy bardzo chcieli mówić po polsku, obchodzić polskie święta i nadal mieć swój kraj.

11 listopada 1918 r. Niemcy przegrały I wojnę światową, a Marszałek Józef Piłsudski został dowódcą Wojsk Polskich i odtąd wraz z dzielnymi żołnierzami polskimi walczył o Polskę i odbudowanie polskości. Dlatego dziś oddajemy cześć Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i cieszymy się, że mamy nadal swój język, swoją flagę i tożsamość.

Wiemy, że nasz kraj ma  bogatą tradycję i historię. Wiemy też, że wielu polskich rycerzy, żołnierzy i innych bohaterów poświęciło swoje życie, by uratować kraj w czasie wojen, gdy atakowały Polskę inne kraje.

Teraz cieszymy się, że mamy pokój, możemy żyć w wolnym kraju.  Możemy spokojnie się uczyć, pracować i sami o sobie decydować wybierając władze w wyborach , mogąc mówić i pisać po polsku. Aby przetrwał nasz naród, musimy wiedzieć o tym wszystkim, szanować naszą historię i tradycję oraz przekazać tę wiedzę swoim dzieciom, a te dzieci – swoim dzieciom…

Opracowano na podstawie artykułu -Opowiedz dzieciom o Polsce,czyli 11 listopada-Kogis.